Müşteri Hizmetleri +90(216) 526 0426 
Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa / Blog

Otel, Restoran Gibi İşletmelerin Su Arıtma Sistemleri Hakkında Bilmesi Gereken 7 Şey

Su arıtma sistemlerinin hangisinin size uygun olduğunu anlamak ve hem ihtiyacınıza hem de bütçenize en uygun su arıtma sistemi kurmak için otel, restoran ya da işletme sahibi olarak bilmeniz gerekenler. Su filtreleme sistemi nasıl çalışır?
Otel, Restoran Gibi İşletmelerin Su Arıtma Sistemleri Hakkında Bilmesi Gereken 7 Şey.

Oteliniz, restoranınız ya da ofisinizde müşterilerinize ya da personelinize en güvenli suyla hizmet vermek ve su maliyetlerinizi düşürerek kar elde etmek istiyorsunuz. Bunun için de su arıtma teknolojilerinden faydalanmaya karar verdiniz. Su arıtma sistemlerinin hangisinin size uygun olduğunu anlamak ve hem ihtiyacınıza hem de bütçenize en uygun sistemler için işin uzmanlarından profesyonel hizmet almanız gerekir.

Profesyonel hizmet almadan doğru soruları sormanız, filtrasyon sisteminin nasıl çalıştığını anlamanız işletmeniz için en doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaktır. İşte size fikir verecek 7 soru ve cevabı:

  • Su filtrasyon sistemi nasıl çalışır?

Arıtılmasını istediğiniz suyun kaynağı eğer kuyu suyu ise öncelikle bir hamsu analizi yaptırmanız gerekir. Hamsu analizinize göre gerekli olan filtrasyon basamakları tayin edilir. Su karakteristiği her suda farklıdır. Bu yüzden her su için farklı dizaynlar oluştulur. Bunlar dozajlama sistemleri, ön filtrasyon sistemleri,  reverse osmosis sistemleri,  ultrafiltrasyon sistemleri,  ultraviyole sistemleden biri ya da birkaçı olabilir. Aynı debide olan iki farklı karakteristikteki su için bile arıtım teknolojileri farklılık gösterir.

Genel olarak şebeke suları daha temiz sulardır. Ofisinizde, işletmenizde şebeke suyunu arıtarak yeme içme amaçlı kullanmak istiyorsanız, bu arıtma sistemleri direk mevcut hat girişine bağlanır. Sırasıyla; sudan istenmeyen yabancı maddeleri uzaklaştırmak için partikül giderici filtreler, sudaki istenmeyen koku ve rengi almak için aktif karbon filtreler, sudaki  bakterileri, projenleri , organik maddeleri  ve ağır metalleri tutan reverse osmosis membranı, mineral destekleyici filtre ve bazan bakteri ve virüsleri uzaklaştımak amaçlı ultraviyole sistemler de kullanılır.

Sık sık filtrelenmiş su, içme suyunu taze, serin ve hijyenik tutmak için soğutulur.

 

  • Su filtrasyon sistemleri kloru temizler mi?

Evet! Su arıtma sisteminin girişinde depoda oluşabilecek mikrobiyolojik faaliyetleri engellemek için klor dozajı yapılır, fakat klorun fazlasının sudan uzaklaştırılması gerekir.  Bazı su filtreleme sistemleri, kloru ve yan ürünlerini sudan arındırma özelliğine sahiptir. Üst model olarak ifade edebileceğimiz karbon su filtreleri, suda az miktarda olan renk ve kokunun giderilmesinde de etkilidir.

 

  • Su filtreleri bakterileri temizleyebilir mi?

Dezenfeksiyon işlemi sırasında uygun filtreleme sistemleri ile zararlı bakteriler ve virüs sayısı neredeyse sıfıra indirilebilir. Membran teknolojileri, uv stelizasyon ve dezenfeksiyon sistemleri bakterilerin gidelirilmesinde etkilidir. Sudaki bu giderim sindirim ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olan bakterilerin azaltılması anlamına gelir.

 

  • Su filtreleme sistemleri başka ne işe yarar?

Su filtrasyon sistemleri sadece partikül giderimi sağlamaz. Faklı mineraller ve membran teknolojisi  yardımı ile sudan neyi uzaklaştırmak istersek başarıya ulaşabiliriz. Örneğin suda ağır metal olabilir (Kurşun, civa, çinko, kadmiyum, arsenik, nikel, baryum, alüminyum), koku olabilir, rengi sarımtrak olabilir, bakteri olabilir, iletkenlik olabilir. Bütün bunların giderimi sağlanır.

 

  • Su filtrasyon sistemleri suyu yumuşatır mı?

Su filtrasyonu için temelde üçlü ön arıtma sistemi kullanılır. Bu ön arıtma sistemleri, multimedia filtrasyon, aktif karbon ve su yumuşatma filtrasyon sistemleridir. Yumuşatmadan önce diğer iki filtrasyon sisteminin kullanılması yumuşatma sisteminin ömrünü uzatır ve verimini yükseltir. Su yumuşatma sistemleri ile ister kuyusuyu isterse şebeke suyunu istediğimiz sertlik derecesine indirgeyebiliriz. Bu sistemler için gerekli olan hamsu giriş sertliğini ve çıkışta nekadar sertlik değeri istediğimizi bilmemiz gerekir. Uzman mühendisler tarafından yapılan bir hesap yöntemiyle reçine miktarı saptanır ve size uygun olan sistem sunulur.

 

  • Ticari su filtreleme sistemleri gerekli midir?

Su filtrasyonu, suyunuzu taze ve temiz tutmada önemli bir rol oynar. İşletmenizde ticari bir su filtreleme sistemi kurmak, müşterilerinize ve çalışanlarınıza sunduğunuz suyun her zaman güvenli, hijyenik ve mükemmel olmasını sağlamak için ideal bir yoldur.

 

  • Su filtrasyon sistemi seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Su arıtma konusu, bilim ve teknolojiden ayrı düşünülemez. Bunun için de uzmanlık ve deneyim gerektirir. Su arıtma sistemleri konusunda size hizmet verecek firmanın güvenilir, ISO ve diğer mesleki sertifikalara sahip olması, mühendis kadrosu ile hizmet vermesi önemlidir. Diğer tüm sorularınız için bu koşulları sağlayan ve 2006’dan beri yurtiçi ve yurtdışı piyasada hizmet veren Vatek Çevre Teknolojileri ’ne ulaşabilirsiniz.