Müşteri Hizmetleri +90(216) 526 0426 
Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa / Blog

Türkiye Su Riskleri Raporuna Yakından Bakış

OECD raporuna göre dünya nüfusunun %40’lık kısmını oluşturan 80 ülkede kullanıma uygun su sıkıntısı var. Yine aynı rapora göre Türkiye, nüfusun arttığı, su tüketiminin yüksek olduğu bir ülke olarak özellikle su sıkıntısı çekmeye aday ülkeler arasında.
Türkiye Su Riskleri Raporuna Yakından Bakış.

1992 yılından itibaren her sene 22 Mart  “Dünya Su Günü” olarak anılıyor. Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansından çıkan bu kararla, yaşam kaynağımız olan suyun önemine dikkat çekip, su kaynaklarının kullanımı ve su arıtma konusunda bilinç oluşturulması amaçlanıyor.

Dünyamızın ¾’ü  sularla kaplıyken, maalesef mevcut suyun yüzde 1’den daha az bir kısmı tatlı su kaynaklarından oluşuyor. Endüstri geliştikçe, nüfus artıkça, kullanılabilir suya olan talep artmakta, diğer yandan maalesef evsel, endüstriyel ve tarımsal atıklarla su kaynakları her geçen gün daha da kirlenmektedir. Bu iki faktör sayesinde atık su arıtma teknolojileri bir ihtiyaçtan öte bir zorunluluk haline gelmiştir.

OECD raporuna göre dünya nüfusunun %40’lık kısmını oluşturan 80 ülkede  kullanıma uygun su sıkıntısı var. Yine aynı rapora göre Türkiye, nüfusun arttığı, su tüketiminin yüksek olduğu bir ülke olarak özellikle su sıkıntısı çekmeye aday ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye en riskli ilk 15 ülke arasında

Nüfusun yoğun olduğu ülkeler olan Amerika, Hindistan ve Çin su tüketiminde en riskli ülkeler olarak karşımıza çıkarken, Türkiye de orta-yüksek risk grubunda yer alıyor. OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Organizasyonu) raporuna göre Türkiye 2024-2050 yılları arasında en fazla risk taşıyan ilk 15 ülke arasında.

Yine çarpıcı bir başka rapora, bu sefer Türkiye kaynaklı TUİK ( Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre ülkemizdeki 1.397 belediyeden sadece 591’inde atık su arıtma tesisi bulunuyor. Belediyelerin % 58’inde su arıtma sistemlerinin olmaması demek, o belediyelerde yaşayan insanların sağlığı, geçim kaynakları açısından maalesef endişe verici.

Tüm bu raporlar ve bilimsel araştırmalar bir kez daha gösteriyor ki atık su arıtma teknolojileri ile kullanılmış suların ekosisteme geri kazandırılması hem sağlığımız hem de üretimin devamlılığı için hayati öneme sahip.

Ev tipi ve endüstriyel su arıtma ekipmanları

Günümüzde teknolojinin ve bilimsel gelişmelerin artması sayesinde; gri su arıtma, su arıtma sistemleri, atık su arıtma teknolojileri hem işletmeler hem de bireyler için erişebilir durumda. İşletmeler, belediyeler, oteller, sanayi şirketleri, kısacası üretim için suya ihtiyaç duyan tüm kuruluşlar için su arıtma konusunda proje ve danışmanlık hizmetleri, anahtar teslim hizmetleri, teknik servis hizmetleri, sarf malzeme, ekipman, yedek parça, su kimyasalları hizmetlerinden faydalanarak atık su maliyetlerini azaltmak mümkün.

Bireyler için ise yapılabilecekler sadece su tasarrufu ve bilinçli su tüketimi ile sınırlı değil. Ev tipi arıtma sistemleri ekipmanları ile sağlıklı suya erişmek, kaliteli ürünler ile atık su konusundaki çözümlere ulaşmak mümkün. Örneğin sitenizdeki havuzun bakımı ve hijyenin sağlanması, ev ya da ofisinizdeki içme suyunuzun arıtılması için ev tipi su arıtma cihazlarından faydalanabilirsiniz.

Aritmasistemleri.com

Su arıtma sistemleri konusunda ihtiyacınız olan ev tipi ve ticari ekipmanları arıtmasistemleri.com adresine tıklayarak kolayca satın alabilir; kargoyla evinize, işyerinize kadar ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Aritmasistemleri.com, 2006 yılından itibaren su arıtma teknolojileri konusunda faaliyet gösteren Vatek Çevre Teknolojileri şirketine ait bir e-ticaret platformudur. Bu nedenle siteden güvenle alışveriş yapabilir, sorularınız olursa +90 216 526 04 26 numaralı telefondan  ulaşabilirsiniz.