Müşteri Hizmetleri +90(216) 526 0426 
Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa / Blog

Havuzunuzda Sağlıkla Serinlemeye Başlamadan Önce Havuz Arıtma Sistemleri Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Yazlık ev, site ya da oteller için sezon hazırlıklarının başladığı dönemdeyiz. Yüzme havuzlarının bakımlarının yapılmış olması, havuz arıtma için gerekli olabilecek ekipmanların hazır olması, çocuklar başta olmak üzere hepimizin sağlığı için önemli.
Havuzunuzda Sağlıkla Serinlemeye Başlamadan Önce Havuz Arıtma Sistemleri Konusunda Bilmeniz Gerekenler.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte havuz sezonunun açılmasına da sayılı günler kaldı. Yazlık ev, site ya da oteller için sezon hazırlıklarının başladığı dönemdeyiz. Yüzme havuzlarının bakımlarının yapılmış olması, çocuklar başta olmak üzere hepimizin sağlığı için önemli. Özellikle otel yönetimlerinin havuzlarını müşteri sağlığını düşünerek bakımlarını yaptırmaları ve hijyeni sürekli olarak sağlayacak yatırımları yapması gerekiyor. Yeni bir havuz inşasında da aynı şekilde, gerekli su arıtma sisteminin kurulması, havuzun dolayısıyla serinlik keyfinin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Havuz arıtma sistemleri için ihtiyacınız olabilecek ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz.

Havuz Bakımı Ne İşe Yarar?

Havuz bakımı, uzman kişilerce önerilmiş doğru ekipmanlarla yapıldığı sürece:

  • Hastalığa yol açan bakterileri yok eder
  • Havuz suyunun insan vücuduna uygun Ph dengesinde tutar
  • Yosun oluşumunun önüne geçer
  • Suda rahatsız edici koku ve tadın olmamasını sağlar
  • İnsan sağlığı açısından hijyenik bir ortam sunar
  • Kireç taşı gibi maddeleri önleyerek havuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Yüzme havuzlarının temizliğinde en çok bilinen yöntem olmasına karşılık klorlama tek başına asla yeterli değildir. Yüzme havuzlarının bakımında öncelikle bahsedilmesi gereken iki unsur, filtrasyon ve dezenfeksiyondur.

Havuz Suyu Filtrasyonu:

Su arıtımı uygulamalarında birinci basamak fiziksel kirliliklerin sudan uzaklaştırılmasıdır.  Katı Madde, bulanıklık, tortu , mil, kum gibi kimyasal fiziksel kirliliklerin öncelikli olarak sudan uzaklaştırılması, Su Arıtma Sistemi süreçlerinin ilk basamağını oluşturur. Filtrasyon sistemi olarak, ihtiyacınıza yönelik olarak farklı sistemler kullanılabilir.

Havuzlarda bulunan skimmer’lar havuzun yüzeyinde kalan suyu toplayarak havuzun filtresine doğru yönlendirir ve burada filtreden geçirerek atıkları ayrıştırır. Buna ek olarak havuzun dibindeki ızgaralar vasıtasıyla da aynı filtreleme işlemi havuzun tabanında yapılır. Hem alttan hem de üstten filtreleme işlemi yapılması hem su sıcaklığını havuzun her yerinde aynı tutmaya hem de arıtma için kullanılan maddelerin tüm havuza eşit şekilde dağıtılmasına imkan verir.

Havuz filtreleri, olası enfeksiyonların önüne geçmek ve havuzu da uzun yıllar boyunca kullanmak için gerekli olan ve düzenli olarak bakımı yapılması gereken malzemelerdir.

Su arıtma konusunda ikinci basamak ise dezenfeksiyondur.

Su dezenfeksiyonu

Su dezenfeksiyonu, havuza giren kişilerin enfeksiyon riskini sıfırlamak amacını taşır. Havuz suyu içerisinde yer alan mantarlar, virüsler, mikropların yok edilmesine yöneliktir. Filtrasyon sistemlerinin yakalayamadığı bakteriler dezenfeksiyon sistemleri ile yok edilir.Havuz suyunun dezenfeksiyon seviyesinin sürekli olarak ölçümlenmesi ve kimyasal dengesinin sağlanması gerekir. Havuzunuzun kapasitesine göre birden çok sayıda dezenfeksiyon sistemi mevcuttur.

İçlerinden en bilinen dezenfeksiyon metodu klorla dezenfeksiyondur. Buna ek olarak; ozonla dezenfeksiyon, UV cihazları ile dezenfeksiyon metodları mevcuttur.

Tüm sistemlerin birbiri ile uyumlu halde çalışması, kullanılacak kimyasalların seçimi ve miktarlarının doğru ayarlanması , havuz suyunun kapasitesine göre günde en az 5 kez devir daim etmesi insan sağlığı açısından önemlidir.

Daha detaylı bilgi için; Vatek Çevre Teknolojileri olarak bize aşağıdaki konular için başvurabilirsiniz:

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte havuz sezonunun açılmasına da sayılı günler kaldı. Yazlık ev, site ya da oteller için sezon hazırlıklarının başladığı dönemdeyiz. Yüzme havuzlarının bakımlarının yapılmış olması, çocuklar başta olmak üzere hepimizin sağlığı için önemli. Özellikle otel yönetimlerinin havuzlarını müşteri sağlığını düşünerek bakımlarını yaptırmaları ve hijyeni sürekli olarak sağlayacak yatırımları yapması önemli. Yeni bir havuz inşasında da aynı şekilde, gerekli su arıtma sisteminin kurulması, havuzun dolayısıyla serinlik keyfinin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Havuz arıtma sistemleri için ihtiyacınız olabilecek ekipmanları buradan inceleyebilirsiniz.