Müşteri Hizmetleri +90(216) 526 0426 
Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa / Blog

Atık Su Geri Kazanımı Size Ne Sağlar?

Suyun yaşam kaynağımız olduğu hepimizce bilinen bir gerçek.

Peki Vatek Çevre Teknolojileri olarak neden mottomuz “su hayattır” yerine “su, üretime hayat verir” dersiniz?
Atık Su Geri Kazanımı Size Ne Sağlar?.

Suyun yaşam kaynağımız olduğu hepimizce bilinen bir gerçek. 

Peki Vatek Çevre Teknolojileri olarak neden mottomuz “su hayattır” yerine “su, üretime hayat verir” dersiniz?

Yemek yemeden 60 gün, su içmeden ise 7 gün yaşabilen canlılar olduğumuzu düşündükçe, temiz su ve temiz su kaynaklarının korunmasının gerekliliği elbette şüphe götürmez. Üstelik çocuklarımıza, torunlarımıza nasıl bir dünya bırakacağız sorusu hepimizin meselesi.

İşin ekolojik boyutu hepimizin gerçeği olduğuna göre; gelin şimdi biraz da  konuya işletmelerin geleceği açısından bakalım.

Uzun süre ayakta kalmak isteyen işletmeler için, hayatında hiç işletme kurmamış birisinin bile kolayca tahmin edebileceği, çok basit bir kural vardır: İşletmenizde gelirleriniz, giderlerinizden büyük olmalıdır. Şirket sahipleri olarak, gelişen teknoloji, artan rekabet koşullarında gelirlerinizi artırmak çok kolay olmayabileceği gibi, maalesef tek başına yeterli de değildir. İşin gider tarafı da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Özellikle büyük işletmelerin ekip maaşları, bina kirası gibi sabit maliyetlerinin kolaylıkla değiştirilemeyeceğini göz önünde bulundurursak; geriye kalan ve müdahale edilebilecek en güçlü kalem değişken maliyetler olacaktır.

İşletmelerin Atık Su Geri Kazanımı için yaptığı harcama aslında bir yatırımdır

Büyümek isteyen her işletme ve hastane, okul, konut yönetimleri, askeri birlikler gibi büyük kurumlar, atık su teknolojisine yatırım yapması durumunda, kısa vadede değişken maliyetlerini azaltma imkanını bulacaktır.

Odalarının her gün temizlendiği, günde tonlarca çamaşırın yıkandığı bir oteli düşünün. Sizce su maliyeti ne kadardır? Sularını atık su gerikazanım sistemi teknolojisi ile arıtıp yeniden kullanım imkanı olsa, sizce de hem otel yönetimi için kazandıran hem de dünyamız için kazandıran bir yatırım olmaz mıydı?

Dünya genelinde bölgelere göre bazı farklılıklar göstermekle birlikte; arıtılarak gerikazanımı sağlanan atık suların kullanım alanlarına baktığımızda, en yüksek dönüşüm endüstriyel kullanım alanında olmaktadır.

Atık su teknolojisi, bu nedenle bir maliyet kalemi olarak değil, bir yatırım kalemi olarak düşünülmelidir. Şirketlerin, kurumların atık su geri kazanım sistemlerine yaptıkları yatırım, 1- 2 yıl içerisinde gider azalışı, dolayısıyla kar artışı olarak kendilerine dönecektir.

İşte bu nedenle de Vatek Çevre Teknolojileri olarak mottomuz “su, üretime hayat verir” dir. Kurumlar, şirketler karlarını arttırdıkları ve bu karı yeniden üretime dahil ettikleri durumda üretim, dolayısıyla da refah artacaktır.  

Peki, bu yatırımdan maksimum geri dönüşü almak için nelere dikkat edilmeli?

Atık su geri kazanım yatırımından maksimum verimi alabilmek adına bir takım kriterler mevcuttur.

Suların, kullanım sonrasında kaybettikleri fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin geri kazandırılması olarak özetleyebileceğimiz Atık Su Geri Kazanım Sistemi için ilk etapta ihtiyaçlarınızın tespit edilmesi önemlidir.

Su arıtma sistemleri, artan ihtiyaca bağlı olarak dünyada her geçen gün daha fazla yaygınlaşmakta ve teknolojik olarak da gelişmektedir. İhtiyaca özel olarak proje geliştirilmesi, sonrasında da sürekli olarak teknik bakım sağlanması ve danışmanlık desteğinin sunulması, seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerdir.

Seçimlerinizle hem doğamız hem de işletmeniz kazansın.