Müşteri Hizmetleri +90(216) 526 0426 
Bulunduğunuz Yer: Ana Sayfa / Blog

ENDÜSTRİYEL SU ARITMA SİSTEMLERİNDEN SAF SU: NEDİR, NE İŞE YARAR?

Saf su, hastaneler, laboratuvarlar, ilaç sanayiİ, diyaliz merkezleri , güzellik kompleksleri başta olmak üzere sağlık sektörü için hayati önem taşımaktadır.
ENDÜSTRİYEL SU ARITMA SİSTEMLERİNDEN SAF SU: NEDİR, NE İŞE YARAR?.

Saf suyu en basit haliyle, suyun organik ve inorganik bileşenlerinden ayrılmış hali olarak tanımlayabiliriz.Suyun içerisinde, demir, sodyum, potasyum gibi minerallere ek olarak; pozitif yüklü iyonlar (katyon) ve negatif yüklü (anyon) iyonlar bulunmaktadır. Deiyonizasyon işlemleri, adından da anlaşılacağı üzere sudaki iyonların giderilmesi işlemi olup, su molekülü yeniden oluşturulur. Pozitif ve negatif iyonlardan arındırılmış olan su ise saf su olarak adlandırılır.

Distile, sıfır derece su, deiyonize su olarak da ifade edilen saf suyun kullanım alanı elbette sadece sağlık sektörü, tıp dünyası ile sınırlı değildir. Su arıtma teknolojileri ve su arıtma sistemleri ile deiyonize edilen suyun, endüstriyel kullanım alanları şu şekildedir: 

  • Medikal sektör
  • Kataforez sanayii, 
  • Kaplama sanayii,
  • Döküm sanayii
  • Kimya sanayii
  • Tekstil sanayii
  • Otomotiv sanayii
  • Enerji sektörü
  • Boya sanayii

Elbette her sektörün, her sanayinin, işletmenin saf su ihtiyacı farklılık göstermekte olup, saf sular da kendi içlerinde derecelendirilmektedir. Tamamen ihtiyaca yönelik çözümler geliştirilen Vatek Çevre Teknolojileri bünyesinde, su kalitesi, ekonomisi, iyon değiştirme tipi ve rejenerasyon gibi pek çok değişken dikkate alınmakta, buna uygun proje ve sistemler tasarlanmakta ve geliştirilmektedir.

Endüstriyel su arıtma sistemleri ile firmaların üretim maliyetlerini önemli ölçülerde azalttığını ve bu nedenle de Vatek Çevre Teknolojileri olarak mottomuzun “su, üretime hayat verir” olduğunu daha önceki blog yazılarımızda da ifade etmiştik. 

Diğer endüstriyel su arıtma sistemlerinden farklı olarak, saf su arıtma sistemleri sadece maliyeti düşürmek için değil, bizzat üretimi gerçekleştirmek için de önemlidir.

Saf suyun endüstriyel su arıtma sistemlerindeki rolünü birkaç örnekle açalım.

Akülerde neden saf su kullanılır?

Hepimizin bildiği gibi, su iletken bir maddedir.Su içerisinde çözünmüş halde bulunan tuzlar, artı ve eksi yüklü iyon oluşmasına yol açarak iletkenlik değerini arttırmaktadır. Su saflaştıkça ise iletkenliği azalır. 

Çoğumuzun aklına saf suyun kullanım alanı denince akü gelmesi işte bundandır. Çünkü aküler için suyun iletken özellikte olmaması kritiktir. Suyun deiyonize edilmesi, iletkenliğini azaltır ve otomotiv sektöründe, tıp sektöründe saf su kullanımını zorunlu kılar.

Saf suyun iletkenliğinin olmaması yani yalıtkan olmasına ek olarak , sanayide sıkça ihtiyaç duyulmasını sağlayan bir diğer özelliği ise pürüzsüzlük sağlamasıdır.

Saf su ile temizleme, dünyada en çok tercih edilen yöntemdir

Saf su, temas ettiği metallerin oksitlenmesini önler. Deiyonize su, bir diğer ifade ile minerallerinden arındırılmış su, doğaya zarar vermez ve üretim esnasında ortaya çıkan kimyasal kalıntıları yok etmek için kullanılır. 

Su, içerisindeki fosfor, azot gibi maddelerden arındırıldığı için, istenmeyen canlıların yetişmesine imkan vermez. 

Saf su, genel çözücü yapısı ile, herhangi bir ek kimyasala ihtiyaç duymadan temizlik sağlar ve herhangi bir kalıntı bırakmaz. Tencere gibi ürünlerin üretiminde dahi, pürüzsüzlük sağlamak amacıyla çok miktarda saf suya ihtiyaç duyulur. 

Son olarak, saf su arıtma sistemleri, kullanım alanına göre, ihtiyaç duyulan miktar ve arıtılmak istenen su kalitesine göre değişir. 

İşletmenizin hangi tip suyu, saf su haline getirmek istediği, ( şebeke suyu, deniz suyu, atık su vb.) ve hangi tip suya ihtiyaç duyduğu ( saf su, kireçsiz su, özel mineralleri alınmış şu vb.) ve elbette kaç ton arıtılmış suya ihtiyaç duyduğu, su arıtma sistemlerine yatırım yaparken mutlaka değerlendirmeniz gereken konulardır. 

Endüstriyel su arıtma sistemleri için yüksek teknolojinin imkanlarından faydalanmalı, işinin ehli, uzman mühendislerin danışmanlığından faydalanılmalıdır. Çünkü ancak bu şekilde, atık su arıtma, atık su geri kazanım sistemlerine yapılan yatırımların karşılığı kısa sürede kar olarak geri döner.

Saf su üretimi, yüksek teknoloji ve mühendislik bilgisi kullanılarak yapılmalı, suyun kalitesi kontrol edilmelidir. Saf suyun özellikle tıp sektöründe kullanılmasından dolayı, deiyonize işlemlerinde hata kabul edilemez.

Bu konuda 2006 yılından beri sektörde faaliyet gösteren ve 20’den fazla ülke ile Vatek Çevre Teknolojileri su arıtma teknolojileri, özel atık su projelerini tanıştıran uzman mühendis ekibimizle görüşmek isterseniz; bize info@vatekcevre.com adresinden  ya da iletişim sayfamızdaki telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.